Ilves hankki yhdysvaltalaispuolustajan
Kuva: Getty Images
Ilves tiedotti sunnuntaina tehneensä loppukauden mittaisen sopimuksen 25-vuotiaan yhdysvaltalaispuolustajan Blake Kesselin kanssa.
Oikealta laukova 188-senttinen ja 95-kiloinen Blake Kessel on pelannut tällä kaudella kolme AHL-ottelua Toronto Marliesissa sekä 32 ottelua ECHL-liigan Orlando Solar Bearsissa. AHL:ssä puolustaja merkkautti yhden syöttöpisteen ja ECHL:ssä pisteet 4+11=15. ECHL:ssä Kesselin tehotilasto oli kuusi maalia pakkasen puolella.
Yhdysvaltoja nuorten MM-kisoissa vuonna 2009 edustanut Kessel on New York Islandersin kuudennen kierroksen varaus vuodelta 2007. Puolustaja on pelannut urallaan 77 AHL-ottelua, joissa on syntynyt pisteet 3+22=25. ECHL:ssä Kessel on tehnyt 133 ottelussa 20 maalia ja antanut 72 maaliin johtanutta syöttöä.
– Halusimme vielä vahvistaa puolustusta ennen siirtorajan umpeutumista. Kessel tuo vaihtoehtoja joukkueen erikoistilannepelaamiseen ja pelin avaamiseen. Hienoa, että saimme hänet nopealla aikataululla Tampereelle, kommentoi Ilveksen urheilujohtaja Juha Pajuoja Liigan verkkosivuilla.
Ilveksen tuore puolustaja tulee kovasta kiekkosuvusta. Hänen isoveljensä Phil Kessel pelaa NHL-joukkue Toronto Maple Leafsissa ja nuorempi sisko Amanda Kessel on yksi maailman parhaista naiskiekkoilijoista.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- AC Milanin europanna on kumottu!
- Agentti: Kiinalaisseura teki tarjouksen Cristiano Ronaldosta – tienaisi viikossa kaksi miljoonaa