”Hyvä jos valmentaja tuntisi jo seuran” – Barcelonan uusi päävalmentaja ex-pelaaja?

Barcelonan päävalmentajan Luis Enriquen ilmoitus tehtävänsä jättämisestä kauden päätteeksi on käynnistänyt hurjan huhumyllyn uuden päävalmentajan henkilöllisyydestä.
Nimiä on listattu eri puolilla, mutta seura itse ei ole kommentoinut asiaa millään lailla ennen kuin urheilujohtaja Robert Fernandez avasi sanaisen arkkunsa lauantaina.
Fernandezin luonnehdinta tulevasta päävalmentajasta saattaa pudottaa pari kärkinimeä ulos listalta.
– Olisi erittäin hyvä että tuleva valmentaja olisi jo ollut seurassa, tuntisi Barcelonan ja se olisi kaikkineen positiivista, Fernandez sanoi Marcan mukaan.
– Meidän pitää vain hyväksyä Luis Enriquen päätös. Ei ole mitään suunnitelma A:ta tai B:tä hänen korvaamisekseen, Fernandez kuitenkin lisäsi.
Lausunnon pohjalta ainakin kaksikon Ronald Koeman – Ernesto Valverde osakkeet tuntuvat nousevan. Toinen asia on onko Koeman halukas lähtemään Evertonista tai Valverde Athletic Bilbaosta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla