Huuhkajilla valtavat panokset Montenegrossa – ”Tiedämme lohkon tilanteen”
Huuhkajat päättää Nations Leaguen kohdatessaan maanantaina vieraskentällä Montenegron. Huuhkajilla on isot panokset ottelussa.
Lohkovoitto on Huuhkajilta jo karannut, mutta voitto toisi Suomelle kakkospaikan, josta olisi merkittävää hyötyä jatkoa ajatellen. Kakkospaikalta on mahdollisuus edetä vielä jatkokarsintoihin, mikäli joku lohkovoittajista etenee suoraan kisoihin EM-karsintojen kautta. Lisäksi kakkospaikka voi tuoda Suomelle paremman arvontakorin tuleviin EM-karsintoihin.
Tappio olisi Suomelle sen sijaan mahdollisesti kohtalokas ja pudottaisi sen C-divisioonaan. Se vaatii kuitenkin sen, että Romania ottaa pisteitä ilman panosta pelaavalta Bosnialta.
– Tiedämme tosi tarkkaan lohkon tilanteen. Voittamalla olemme lohkokakkosia. Kokonaiskisassa olisi sitten aika lähellä, että olisimme paras lohkokakkonen. Voitolla on totta kai iso merkitys, Huuhkajien apuvalmentaja Mika Nurmela spekuloi Suomen sunnuntaisessa lehdistötilaisuudessa.
Huuhkajat pelasi vaihtelevan ottelun kotikentällään Romaniaa vastaan, kun joukkueet päätyivät 1-1-tasapeliin. Suomella oli ottelussa omat paikkansa voittaa ottelu, mutta toisaalta niin oli myös Romanialla.
Suomi voitti Montenegron kesällä Helsingissä, mutta maanantaina kohdataan vieraskentällä, joka on monin verroin haastavampi. Lisäksi Huuhkajien keskikentältä puuttuu Rasmus Schüller, joka on toiminut liimana joukkueen puolustuksen ja hyökkäyksen välissä. Lucas Lingman noussee avauskokoonpanoon, sillä hän esiintyi vakuuttavasti tultuaan kentälle Romaniaa vastaan. Myös Kaan Kairinen saatetaan nähdä avauksessa, sillä Onni Valakarin puolustuspelaaminen jätti toivomisen varaa Romania-pelissä ja Suomi tarvitsee entistä enemmän rytmittäviä keskikenttäpelaajia, sillä ajoittain Romaniaa vastaan Suomen pallollinen pelaaminen jäi heikolle tasolle.
Vahvan sisääntulon Romaniaa vastaan tehnyt Benjamin Källman saattaa nousta hyvänä vastaiskupelaajana avaukseen korvaten Fredrik Jensenin. Toisaalta myös Joel Pohjanpalo kärkkyy nälkäisenä avauksen paikkaa. Teemu Pukki myönsi Romania-pelin jälkeen, että kintereissä on painanut, joten ei olisi mahdotonta, että Pohjanpalo ja Källman aloittaisivat ottelun ja Pukki tulisi myöhemmin vaihdosta sisään.
Podgoricassa pelattava Suomen ja Montenegron välinen ottelu alkaa kello 21.45.
Elisa Viihde Viaplay ja V Sport kanavillaan esittävät Nations Leaguen otteluita suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Nastat vai kitkat? Lumisade pilaamassa F1-testit – ruotsalaiskuskilta hauska reaktio
- Asiantuntijan ääni: Tämä seikka pilasi monen sprintin
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Aikun ja Kertun kultasauma yhä vahvempi: norjalainen sprintin olympiavoittaja ei hiihdä
- Avausottelupäivänä aamupalalle – katso Jeren päivän selfie
- Itävallan mäkihyppysukellus sai valmentajan raivoihinsa: ”Urheilijoiden esitys oli häpeällinen”
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- Arsenal ei anna periksi – Man City silti kuskin paikalla
- Arvio: Jarmo Kekäläinen joutunee sanomaan ei Jesse Puljujärvelle