Huuhkajien entinen päävalmentaja Veikkausliigajoukkueen käskijäksi
HIFK ja Mixu Paatelainen ovat päässeet 2+1-vuotiseen sopimukseen päävalmentajan pestistä.
Paatelaisen, 55 vuotta, pelaajaura pääsarjatasoilla on merkittävä. Ensimmäinen seura Mixulla oli Haka, josta hän siirtyi Brittien kentille vuodeksi 1987. Hän pelasi lyhyttä Ranskan reissua lukuun ottamatta koko uransa Briteissä, ennen kuin lopetti vuonna 2006. Paatelainen muistetaan erityisesti Dundee Unitedista sekä Hibernianista. Lisäksi hän oli ensimmäinen suomalainen koskaan Englannin Valioliigassa.
Maajoukkueessa Paatelainen esiintyi 70 kertaa ja teki 18 maalia. Valmentajana Mixu aloitti välittömästi peliuransa jälkeen. Suomessa hän on valmentanut aikaisemmin TPS:ää 2007-2008. Tämän jälkeen hän palasi Skotlantiin, josta hänet nimitettiin Suomen maajoukkueen päävalmentajaksi vuonna 2011 menestyksekkään Kilmarnock-pestin jälkeen. Maajoukkuetta hän valmensi vuoteen 2015. Maajoukkueen jälkeen hän on valmentanut Dundee Unitedia sekä Latvian että Hong Kongin maajoukkueita ennen nykyistä HIFK-pestiä. Näiden lisäksi Paatelainen on toiminut vuosien ajan FIFA:n ja UEFA:n asiantuntijatehtävissä molempien Technical Groupeissa, mm. Pietarissa viime kesän EM-kisoissa sekä Mestarien liigassa.
– Jalkapallossa on asioita, joita ei voi rahalla osta vaan ne pitää ansaita. Näitä ovat esimerkiksi fanit ja perinteet. HIFK:lla on nämä molemmat. Olen kasvanut HIFK:n piirissä ja nyt pääsen olemaan osa tätä seuraa. Se on minulle kunnia. Tulen tekemään kaikkeni, käyttämään kokemukseni ja näkemykseni, että saavutamme yhdessä jotain suurta, Paatelainen kertoo HIFK:n sivuilla.
Paatelainen saapuu Suomeen ensi viikolla ja ottaa joukkueen vetovastuun tämän jälkeen Haka-ottelussa 22.4. FC Lahti -ottelussa 18.4 vetovastuussa on vielä Pedro Henriques.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- NHL-tähti joka ryyppäsi miljoonansa ja nukkui siltojen alla
- AC Oulu palaa Veikkausliigaan – murskavoitto MP:stä sinetöi nousun
- Aston Villa luovuttamassa : “En vastaa kysymyksiin tulevaisuudesta”
- Teemu Tainion poika isänsä jalanjäljillä – ”Hänen tukensa on ollut kaikki kaikessa”
- Amerikkalaismedia spekuloi: Zlatan Ibrahimovic jättämässä Manchester Unitedin jo tammikuussa?
- Arsenal ja Liverpool jäivät nuolemaan näppejään – Saksan maajoukkuetähti PSG-paitaan
- Hymyltä viiltävä kuva-analyysi: Näin rallirakas Maisa Torpan rinnat ovat kehittyneet – katso topless-kuvat! (K-18)
- Leo Komarov vitsaili MTV Sportille – ”Täytyyhän ne kamat jonkun pakata”
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva
- Saksan maajoukkuetähti vaatii siirtoa – ostettiin viime kesänä 35 miljoonalla eurolla: ”Valmentaja tietää”