Huuhkaja-legenda lopettaa uransa
Urallaan yhteensä 64 A-maaottelua pelannut, 34-vuotias, Jukka Raitala on päättänyt loputtaa maajoukkueuransa. Palloliitto tiedottaa lopettamispäätöksestä verkkosivuillaan.
Ennen läpimurtoaan A-maajoukkueeseen Raitala edusti Suomen eri poikamaajoukkueita vuosien ajan, kuuluen muun muassa Pikkuhuuhkajien avainpelaajiin vuonna 2009 pelatuissa alle 21-vuotiaiden EM-kisoissa. Myös debyytti A-maajoukkueessa tuli aiemmin samana vuonna harjoitusottelussa Japania vastaan.
Toista A-maaotteluaan “Jugi” sai vielä odotella vuoteen 2011 asti, mutta sen jälkeen molemmilla laidoilla viihtyneestä puolustajasta tuli vuosien ajaksi osa Huuhkajien alakerran vakiokalustoa. Kokenut ja varmaotteinen Keravan Pallo -75:n kasvatti oli yksi päävalmentaja Markku Kanervan avauskokoonpanon vakionimiä sekä historiallisen EM-kisapaikan tuoneissa karsinnoissa 2019 että itse EM-kisoissa vuonna 2021. Viimeiset yhteensä 64 A-maaottelustaan Raitala pelasi menneenä syksynä päättyneissä MM-karsinnoissa.
Seurajoukkueurallaan Raitala debytoi Veikkausliigassa HJK:n paidassa vuonna 2007. Vahvat otteet erityisesti kesän 2009 EM-kisoissa poikivat unelmasiirron Saksan Bundesliigassa pelanneeseen 1899 Hoffenheimiin saman vuoden syksyllä. Raitalan kansainvälisestä seurajoukkueurasta sukeutui komea ja monipuolinen, vaikka pelit Bundesliigassa jäivät lopulta vain pariin: myöhemmällä urallaan Euroopassa Raitala pelasi sekä Espanjan, Hollannin, Tanskan ja Norjan pääsarjoissa että Saksan 2. Bundesliigassa.
Kaudella 2017 “Jugi” siirtyi Pohjois-Amerikkaan ja MLS-liigaan, jossa hän pelasi Columbuksessa, Montrealissa ja Minnesotassa neljän vuoden ajan ennen keväällä koittanutta paluuta kotimaahan ja HJK:n paitaan. Tällä kaudella puolustaja onkin taas esittänyt tutun vahvoja otteita sekä Veikkausliigan mestaruustaistossa että Eurooppa-liigassa.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”