Huuhkaja-hyökkääjä jatkaa Bundesliigassa – ”Tunnen oloni hyvin kotoisaksi”

Fredrik Jensen jatkaa Augsburgin riveissä. Jensen on solminut seuran kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen.
FC Futuran kasvatilla on menossa viides kausi saksalaisjoukkueen riveissä. Jensen on pelannut Augsburgin riveissä kaikki kilpailu mukaan lukien 59 ottelua. Niissä on syntynyt kuusi maalia ja seitsemän maalisyöttöä.
– Olen erittäin iloinen jatkaessani sopimusta FC Augsburgin kanssa, sillä tunnen oloni hyvin kotoisaksi täällä. Meillä on erinomainen joukkue ja mielestäni meillä on paljon potentiaalia. Nyt meidän on tehtävä kovasi töitä yhdessä saavuttaaksemme tavoitteemme ja jatkaaksemme Bundesliigassa myös tulevina vuosina, Jensen toteaa Augsburgin verkkosivuilla.
Jensen on edustanut ulkomailla myös alankomaalaista Twenteä.
Bundesliiga palasi perjantaina talvitauolta. Elisa Viihde Viaplay ja V sport kanavillaan esittävät Bundesliigan otteluita suorina lähetyksinä.
- Chelsean miljoonahankinnat eivät auttaneet – vaikeudet Valioliigassa jatkuvat
- Bundesliigan viikonloppu starttasi suomalaiskohtaamisella
- Suomalaisilla vaisu päivä Toblachin sprinteissä
- Suomen kisaajat valittu MM-kisojen kenraaliin
- Sebastian Aho ylsi upeaan saavutukseen
- Chelsea rikkoi Valioliigan siirtoennätyksen
- Sebastian Aho taas Carolinan sankarina
- Sebastian Ahon hurja vire sai jatkoa
- Bayer Leverkusenin voittoputki katki – Bundesliigassa huipputasaista
- Niskaset loistavassa vauhdissa Ranskassa