Huucast: Tim Sparv aloittaa jalkapallovalmentamisen kesän jälkeen

Vastikään jalkapallouransa lopettanut Tim Sparv kertoo Huucastin haastattelussa, että aikoo jatkaa jalkapallon parissa valmentajana.
– Ehdottomasti! Haluan työskennellä lasten tai nuorten kanssa. Se on sellainen ympäristö, joka sopii minulle parhaiten tällä hetkellä. En sano, että olen seuraavat 50 vuotta valmentaja. Se on mahdotonta sanoa, mutta valmentaminen on se, mikä minua kiinnostaa eniten tällä hetkellä. Tarkoitus on aloittaa kesän jälkeen, mutta sitä en ole valmis kertomaan, että missä. Ensimmäiset askeleet valmentajana otan kesän jälkeen, hän sanoo Suplassa ilmestyvässä ohjelmassa.
Sparv kertoo myös, että hän opiskelee johtamista ruotsalaisen valmentajan kanssa.
– Lähdemme rakentamaan uutta Tim Sparvia, joka on parempi käsittelemään dynaamisia ympäristöjä. Olen ihmisenä sellainen, että rakastan struktuuria ja sitä, kun tiedän, mitä tulee tapahtumaan. En tykkää siitä, että tulee yllätyksiä, niin kuin jalkapallossa tulee. Sitä me yritämme muuttaa, että olisin iloinen ja en stressaisi, vaikka olen sellaisessa paikassa, jossa tapahtuu koko ajan jotain.
Koko Sparvin haastattelu löytyy Suplasta: https://www.supla.fi/audio/4095554
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta