HPK:n konkaripakki myöntää: ”Eurooppaan oli joitain virityksiä”
Kun Markus Kankaanperä, 40, liittyi muutama viikko sitten HPK:n vahvuuteen, niin hämeenlinnalaiset rämpivät Liigan pohjilla. Nyt kurssin suunta on vahvasti ylöspäin ja HPK taistelee taas playoff-paikoista.
– Nousujohteinen on suunta ja ollaan hienosti parannettu pelaamista. Kliseisesti tässä silti mennään edelleen peli kerrallaan, yli 1000 ottelua Liiga-urallaan pelannut Kankaanperä huomauttaa Liigan verkkosivujen haastattelussa.
Kankaanperän mukaan hänellä oli tammikuussa myös muita vaihtoehtoja kun HPK.
– Eurooppaan oli joitain virityksiä, mutta tilanne on se mikä on. Oli hienoa päästä lopulta HPK:hon, tämä on minulle iso haaste, Kankaanperä toteaa.
Kokenut pakki on päässyt varsin nopeasti sinuiksi HPK:n pelityylin kanssa.
– Ihan alussa meni muutama peli vähän katsellessa uusia systeemejä. Mutta nyt tuntuu hyvältä, itsellä on selkeä rooli joukkueessa, Kankaanperä sanoo.
Lähde: Liigan verkkosivut
LUE MYÖS:
- NHL:n ottelusarjat tasoittuivat – paitsi Colorado
- Tappara ja SaiPa heräsivät – sarjat venyvät
- Edmonton avasi voitolla – Kasperi Kapanen loisti
- Joel Pohjanpalo pani ennätyksensä uusiksi
- City voitti huippuottelun – kaikki auki Valioliigassa
- Ei ollut Tappara terästä – Ilves ylivoimainen
- Pudotuspelit alkoivat – Dallasille selkäsauna
- Veikkausliigassa pelattiin täysi kierros – AC Oulun huippuvire jatkuu
- NHL:n pudotuspelit alkavat
- Odotus päättyi – Coventry pääsi miljoonaliigaan