Honka matkustaa Valkeakoskelle: ”Hyvin organisoitu ja kompakti ryhmä”
Viime kauden Veikkausliigan pronssijoukkue Honka matkustaa liiga-avaukseen Valkeakoskelle. Haka nousi Ykkösestä Veikkausliigaan ja on yksi koko sarjan mielenkiintoisimpia joukkueita. Hongan luottopelaajiin kuuluva Henri Aalto odottaa kovaa avausta.
– Haka on hyvin organisoitu ja kompakti ryhmä, ja heillä on selvä idea siitä, mitä he tekevät. Hyvin vaikean oloinen vastustaja, Aalto arvioi Hongan verkkosivuilla.
– He ovat pitkästä aikaa jälleen pääsarjassa, ja heillä on hyvä kausi alla. Vastaan tulee varmasti aggressiivinen, itsevarma ja loppuun asti taisteleva joukkue. Meidän pitää pystyä osoittamaan, että olemme kuitenkin jonkin verran parempia ja ottaa kolme pistettä.
Hakan ja Hongan ottelu alkaa Tehtaankentällä 18.30. Hakan paluuottelu on tiettävästi kiinnostanut kovasti ja nykykiintiöillä peli ollaan myymässä loppuun.
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille