Hollantilaislegenda Wesley Sneijder siirtyy Qatariin – viimeinen etappi uralla?

Ajax, Real Madrid, Inter – ja toki Hollannin A-maajoukkue – Wesley Sneijderin ura jalkapallokentillä on ollut komea, mutta nyt veteraanilla näyttää olevan edessä viimeinen etappi.
Viime kesänä ilmaisella siirrolla Galatasaraysta Nicen riveihin siirtynyt Sneijder ei Ranskan Ligue 1:ssä löytänyt enää entistä loistoaan ja nähtiin kentällä vain neljässä ottelussa. Hollantilaista huhuttiin vahvasti siirtyväksi MLS-liigaan LA Galaxyyn, mutta toisin kävi.
Sneijder paljasti itse ranskalaislehti RTL Boulevardille siirtyvänsä qatarilaisseura Al-Gharafan riveihin.
– Se tulee olemaan hieno kokemus ja mukava muutos. Olen iloinen voidessani perheeni kanssa kokea tällaisen jakson, Sneijder totesi.
Peräti 133 A-maaottelua Hollannin riveissä pelannut 33-vuotias Sneijder on maansa kaikkien aikojen eniten A-maaotteluita pelannut pelaaja.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Viaplayn ‘Max Verstappen: Anatomy of a Champion’ on ainutlaatuinen lähikuva Formula 1 –tähdestä
- Fernando Alonso vapaiden harjoitusten nopein
- Anton Lundell tehoili Floridalle tärkeän voiton
- Suomalaiset takasivat Floridalle elintärkeän voiton
- Puhelu Markku Kanervalta löi Huuhkaja-tulokkaan ällikällä – ”Sitä menee itsekin shokkiin”
- Maastohiihdon SM-mitaleista kisataan viikonloppuna – kaikki huiput mukana
- Suomalaisvahdit huippuvireessä NHL:ssä – Juuse Saros pysäytti kärkijoukkueen
- Matias Maccelli maalasi makeasti
- Mikko Rantanen lähellä haamurajaa – Sebastian Aho ja Kasperi Kapanen maalasivat myös
- Huuhkajat taisteli tärkeän voiton Pohjois-Irlannista