Hollannin epäonnensankari murheen murtamana: ”Se sattuu niin paljon”
Kuva: Getty Images
Huippuottelun pelannut Hollannin puolustaja Ron Vlaar oli yksi joukkueensa epäonnistujista rangaistuspotkukilpailussa. Vlaar myönsi ottelun jälkeen tappion kirpaisseen pahasti.
Vlaar pelasi erinomaisen ottelun Hollannin takalinjoilla, mutta ei ammentanut hyvästä pelistä juuri lohtua epäonnistuttuaan ensimmäisenä vetäjänä rangaistuspotkukilpailussa.
– Tiedän, että minulla oli hyvä peli, mutta lopulta seisot täällä kädet tyhjinä. Se sattuu niin paljon. Unelmamme on murskana. Olen tehnyt niin paljon päästäkseni tänne, Vlaar nieli kyyneleitä NOS:n mukaan.
Vlaarin tavoin rangaistuspotkukilpailussa epäonnistunut Wesley Sneijder oli joukkuekaverinsa kanssa samoilla linjoilla.
– En tiedä mitä sanoa nyt. Tämä sattuu. Erityisesti, kun olet yksi epäonnistujista, Sneijder manasi.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen