HIFK:n valmentaja tylynä itselleen: ”Näen, että pelaajat kärsivät”

Kuva: Juha Tamminen
HIFK koki jo toisen kotitappionsa lauantaina Veikkausliigassa. Tämä on yllättävää, sillä HIFK:n kotietua on pidetty merkittävänä äänekkäiden kannattajien edessä. Nyt kahdessa ottelussa on oma pää heilunut tiheästi ja vastustajan maaliverkko ei lainkaan. Kahden kotiottelun maaliero on tyly 0-6.
HIFK:n päävalmentaja Tor Thodesen antoi vankkaa palautetta omiensa – ja itsensä – esityksestä lauantain 0-3 Lahdelle tulleen tappion jälkeen.
– Tämä meni pieleen ensimmäisestä minuutista lähtien. Minä olen tietysti vastuussa ottelusuunnitelmasta ja myös kannan vastuun, Thodesen kertoi HIFK:n twitter-tilillä.
– Nyt näytti siltä, että meillä oli kaksi ryhmää pelaajia, joilla oli kummallakin erilainen suunnitelma ja se ei koskaan tiedä hyvää.
Mitä Thodesen tarkoitti, jää varmasti pukukopin sisäiseksi asiaksi. Joka tapauksessa hän vaihtoi tauolla 0-2 tilanteessa joukkueensa nimekkäimmät pelaajat, Mosa Yaghoubin ja Sakari Mattilan keskikentän keskustasta pukukopin puolelle. Vaihtoon tuli puoliajalla myös hyökkääjä Sakari Tukiainen.
Surkutteluun ei ole aikaa, sillä alkavalla viikolla pelataan kaksi kierrosta. HIFK voi kaunistella kotitilastoaan jo keskiviikkona, kun vastaan tulee SJK. Ensin Lahti -peli puretaan.
– Käymme nyt tämän pelin läpi sunnuntaina ja palaudumme fyysisesti. Meillä on henkisesti töitä sekä sen suhteen että olemme kaikki samalla sivulla ja myös tunteen osalta, Thodesen sanoi HIFK:n twitterissä.
– Näen että pelaajat kärsivät ja tunnen olevani siitä vastuussa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Liiga-seura teki yllättävän hankinnan – kiinnostaako ketään?
- Mieletön peppukuva! Suomalainen aiturikaunotar räväytti – ”Niin seksikästä”
- Tappara-kipparilla vahva luotto: ”Uudet jutut ovat edessä”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista