HIFK:n Pikkarainen: ”Täällä ei makseta ykköspalkkoja”
Kuva: Juha Tamminen
HIFK:n päävalmentaja Jarno Pikkarainen pohdiskeli Suplan Liiga-podcastissa pelaajien virtaa muualle – ja toki myös sisään. HIFK on joukkue, josta joka kauden jälkeen lähtee pelaajia eteenpäin.
– Pitää nähdä myös se, että kun pelaaja lähtee IFK:sta, niin hän ei lähde muualle Suomeen vaan hän lähtee ulkomaille. Siinä prosessissa on silloin onnistunut niin pelaaja kuin ympäristökin. On päästy seuraavalle tasolle, Pikkarainen kertoi Liiga-podcastissa.
– Kyllä tilanne on se, että SM-liiga ei ole Europassa ykkössarja eikä täällä makseta ykköspalkkoja, Pikkarainen toteaa.
Viime kauden avainpelaajista HIFK menetti Otto Paajasen ja Teemu Turusen. Pikkarainen ei jää kuitenkaan surkuttelemaan lähtijöiden perään – vaihtuvuus kuuluu lajiin.
– Ainahan pelaajat haluaisi pitää. Olisimme mielellämme pitäneet Turusen ja Paajasen, mutta kun ajattelee positiivisesti, niin se on hyvä, että pomppauksia tulee.
– Paikka on sellainen, jossa on voi kehittyä ja mennä urheilullisesti eteenpäin ja seuraava steppi tulee. Se toimii myös vetovoimana, Jarno Pikkarainen arvioi HIFK:n asemaa Liiga-podcastissa.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen