HIFK solmi jatkosopimuksen ikonipelaajansa kanssa

Veikkausliigassa pelaava Helsingin IFK ja joukkueen kapteenistoon kuuluva keskikenttäpelaaja Jukka Halme ovat stehneet yksivuotisen jatkosopimuksen kaudesta 2017, seura tiedottaa.
Halme, 31, kuuluu joukkueen ikonipelaajiin. Hän on edustanut HIFK:ta peräti neljällä eri sarjatasolla eli Veikkausliigassa, Ykkösessä, Kakkosessa ja Kolmosessa. HIFK:ta Veikkausliigaan kaudella 2014 nostamassa ollut Halme on pelannut kahden edellisen kauden aikana yhteensä 36 ottelua Veikkausliigassa, joissa ”Bragun Gattuso” on tehnyt kaksi maalia.
– Viime kausi oli itselleni haastava loukkaantumisten takia. Nyt motivaatio on todella korkealla ja haluan näyttää, että olen sopimuksen arvoinen, Halme kertoo.
– Nyt on pitkä talvi aikaa laittaa mies kuntoon tulevaa liigakautta varten. Viime kauden valmistautumisjaksossamme oli lievästi sanottuna haasteita. Odotan innolla tammikuussa alkavia Suomen Cupin otteluita ja näissä otteluissa pääsemme varmasti hiomaan yhteistä pelitapaamme.
HIFK:lla on Halmeen sopimuksen myötä kasassa kahdeksan pelaajasopimusta ensi kaudelle.
HIFK:n sopimustilanne 25.11.2016
Jere Piirainen
Tomi Maanoja
Juho Pirttijoki
Daniel Rantanen
Mika Väyrynen
Jukka Halme
Pekka Sihvola
Aleksi Ristola
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi