HIFK-legenda muistelee peliaikojaan: ”Käytiin syömässä Hesperiassa koko perheen voimin – oli aika hieno juttu”

Raimo Hirvonen edusti koko 16 vuotta kestäneen SM-liigauransa aikana HIFK:ta. Nyt kahden mies muistelee pelivuosiaan HIFK:n verkkosivujen haastattelussa.
Hirvosen mukaan HIFK piti aina hyvää huolta pelaajistaan ja on muistanut heitä vielä pelaajaurien päättymisten jälkeenkin. Hirvonen heittää haastattelussa hyvän esimerkin pelaaja-ajoiltaan.
– IFK:lla oli sellainen systeemi aina sunnuntaina, että käytiin syömässä Hesperiassa koko perheen voimin ennen vieraspeliä. Se oli aika hieno juttu.
Jo pelaajaurallaan Hirvonen työskenteli palokunnassa ja nykyään hän toimii ylipalomiehenä.
– Silloin huippu-urheilijaa vielä arvostettiin palokunnassa. Silloin sai vapaata paremmin ja maaottelut olivat virkavapaina, ”Rassa” muistaa.
– Nykyisin ei enää suosita lainkaan huippu-urheilijoita, hän jatkaa.
Tuohon aikaa työn ja pelaamisen pystyi yhdistämään varsin hyvin.
– Yhtään keikkaa ei sattunut sillä lailla, että en olisi ehtinyt peleihin. Treenejä joutui joskus jättämään väliin.
Savonlinnassa jääkiekko-oppinsa saanut Hirvonen ei halunnut liigaurallaan HIFK:ta jättää.
– Minua on kysytty myös muualle Suomessa, mutta en halunnut lähteä.
Koko haastattelu on nähtävissä täällä.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi