HIFK-legenda muistelee peliaikojaan: ”Käytiin syömässä Hesperiassa koko perheen voimin – oli aika hieno juttu”
Kuva: Juha Tamminen
Raimo Hirvonen edusti koko 16 vuotta kestäneen SM-liigauransa aikana HIFK:ta. Nyt kahden mies muistelee pelivuosiaan HIFK:n verkkosivujen haastattelussa.
Hirvosen mukaan HIFK piti aina hyvää huolta pelaajistaan ja on muistanut heitä vielä pelaajaurien päättymisten jälkeenkin. Hirvonen heittää haastattelussa hyvän esimerkin pelaaja-ajoiltaan.
– IFK:lla oli sellainen systeemi aina sunnuntaina, että käytiin syömässä Hesperiassa koko perheen voimin ennen vieraspeliä. Se oli aika hieno juttu.
Jo pelaajaurallaan Hirvonen työskenteli palokunnassa ja nykyään hän toimii ylipalomiehenä.
– Silloin huippu-urheilijaa vielä arvostettiin palokunnassa. Silloin sai vapaata paremmin ja maaottelut olivat virkavapaina, ”Rassa” muistaa.
– Nykyisin ei enää suosita lainkaan huippu-urheilijoita, hän jatkaa.
Tuohon aikaa työn ja pelaamisen pystyi yhdistämään varsin hyvin.
– Yhtään keikkaa ei sattunut sillä lailla, että en olisi ehtinyt peleihin. Treenejä joutui joskus jättämään väliin.
Savonlinnassa jääkiekko-oppinsa saanut Hirvonen ei halunnut liigaurallaan HIFK:ta jättää.
– Minua on kysytty myös muualle Suomessa, mutta en halunnut lähteä.
Koko haastattelu on nähtävissä täällä.
LUE MYÖS:
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Ranskan avoimiin uusi valtias
- Leijonat finaalijahtiin lauantaina
- Argentiinalaiset huokaisivat helpotuksesta
- Uskomaton Norja neljän sakkiin
- Leijonat vakuuttavasti välieriin
- Carolina matkalla finaaleihin – Montreal vailla mahdollisuuksia