Helmarit arvottiin MM-karsinnoissa A-lohkoon – ”Hieman ristiriitaiset tunteet”

Kuva: Getty Images
Australiassa ja Uudessa-Seelannissa heinä-elokuussa 2023 pelattavaan MM-lopputurnaukseen etenee ensimmäistä kertaa 32 maata. Euroopasta turnaukseen etenee vähintään 11 maata.
Helmareiden kanssa samaan viiden joukkueen A-lohkoon arvottiin Ruotsi, Irlanti, Slovakia ja Georgia.
Ykköskorista arvottu Ruotsi on hallitseva MM-pronssimitalisti.
Lohkot A-C pelataan viiden joukkueen voimin. Lohkoissa D-I on kuusi joukkuetta.
MM-karsintalohkot:
A: Ruotsi, Suomi, Irlanti, Slovakia, Georgia
B: Espanja, Skotlanti, Ukraina, Unkari, Färsaaret
C: Hollanti, Islanti, Tshekki, Valko-Venäjä, Kypros
D: Englanti, Itävalta, Pohjois-Irlanti, Pohjois-Makedonia, Latvia, Luxemburg
E: Tanska, Venäjä, Bosnia-Hertsegovina, Azerbaidzan, Malta, Montenegro
F: Norja, Belgia, Puola, Albania, Kosovo, Armenia
G: Italia, Sveitsi, Romania, Kroatia, Moldova, Liettua
H: Saksa, Portugali, Serbia, Israel, Turkki, Bulgaria
I: Ranska, Wales, Slovenia, Kreikka, Kazakstan, Viro
HAASTAVA LOHKO
Helmareiden päävalmentaja Anna Signeul pitää MM-karsintalohkoa haastavana. – Irlanti pelasi hyvin EM-karsinnoissa. He eivät hävinneet esimerkiksi kovin rumasti Saksalle. Slovakia on fyysinen, aina paha vastustaja. Georgiasta tulee haastava vierasottelu, Signeul kertaa. Luonnollisesti lohkon pahin vastus on Ranskassa vuonna 2019 pelatuissa MM-kisoissa pronssia ottanut Ruotsi. Mutta mitä ruotsalaisvalmentaja ajattelee kotimaansa kohtaamisesta? – Minulla on hieman ristiriitaiset tunteet. On hauskaa, että olemme samassa lohkossa. Toivottavasti saamme paljon fanejamme myös Ruotsissa pelattavaan otteluun. Ruotsi on todella hyvä joukkue, kuten kaikki ykköskorin maat. Moni Suomen naisten A-maajoukkueen pelaajista pelaa ammatikseen Ruotsissa. – Meidän pelaajistamme moni pelaa Damallsvenskanissa, joten he tuntevat paljon Ruotsin pelaajia. Uskon, että se on meidän etumme. Signeul uskoo, että EM-karsinnoissa lentoon päässyt joukkue jatkaa vahvoja otteitaan myös MM-karsinnoissa. – Myös EM-karsinnoissa meillä oli kova lohko. Emme hävinneet otteluakaan ja päästimme vain kaksi maalia. Sitä meidän on tässä lohkossa vaikea ohittaa, mutta tiedän, että pelaajat ja koko joukkue tekee kaikkensa, jotta etenisimme MM-kisoihin. Helmarit pelaa kesällä 2022 EM-viheriöllä neljättä kertaa. MM-kisoihin naisten A-maajoukkue ei ole vielä selvinnyt.EUROOPASTA JOPA 12 PAIKKAA
Lohkovoittajat etenevät suoraan kesällä 2023 pelattavaan MM-lopputurnaukseen. Kaikkien yhdeksän lohkon toiseksi sijoittuneet joukkueet pelaavat Euroopan jatkoturnauksen lokakuussa 2022. Euroopan maiden jatkoturnauksessa on jaossa kaksi paikkaa MM-lopputurnaukseen. Lisäksi turnauksesta etenee yksi joukkue World Cup play-off -turnaukseen, jossa kymmenen joukkuetta ympäri maailman taistelee kolmesta jäljellä olevasta paikasta. Yhteensä MM-viheriöllä voi esiintyä siis kaksitoista eurooppalaista joukkuetta, mikäli eurooppalainen joukkue selvittää tiensä MM-karsintojen jatkoturnauksesta MM-lopputurnaukseen. MM-karsinnat käynnistyvät syyskuussa. A-lohkon joukkueiden neuvottelut pelipäivistä- ja paikoista päättyivät tuloksettomina perjantai-iltana. Neuvotteluja jatketaan tiistaina. Lähde: Palloliiton tiedoteLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Mourinhon koirankopissa istunut saksalaislegenda valloittamaan Amerikkaa
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Antaako Anaheim nyt luottoa Vataselle?
- Antonio Conte kieltäytyi Real Madridin valmennuspestistä – Ykkösehdokkaaksi nousi uusi mies
- Antti Muurinen: ”Brasilian pitää onnistua tosi hyvin”