Harvinainen siirto Veikkausliigan sisällä – HJK:lta ostettiin pelaaja

Suomen U21-maajoukkueen 20-vuotias keskikenttäpelaaja Pyry Hannola palaa takaisin SJK-paitaan pitkällä pelaajasopimuksella. SJK osti Hannolan HJK:sta.
Hannola pelasi viime kaudella 2021 SJK:ssa lainasopimuksella HJK:sta, mutta nyt SJK ja HJK ovat päässeet sopimukseen Hannolan pysyvästä siirrosta SJK:n riveihin. SJK maksaa Hannolasta HJK:lle siirtokorvauksen.
– Tuntuu hyvältä, että saatiin tämä siirto maaliin. Olemme jo pidempään tehneet tämän kanssa hommia. Viime kauden jälkeen on helppoa jatkaa projektia täällä, hyvässä ja tutussa ympäristössä, sanoo Hannola SJK:n sivuilla.
– Tunnemme Hannolan hyvin ja hänellä oli erinomainen viime kausi SJK:n kanssa. Olisimme halunneet jatkaa hänen kanssaan suoraan, mutta sitten meilläkin alkoi joukkue olemaan valmis. Mutta asiat muuttuivat, ja on todella erityistä saada hänet vielä mukaan meidän joukkueeseemme. Tämä oli mahdollisuus, josta emme todellakaan halunneet kieltäytyä, sanoo SJK:n päävalmentaja Joaquin Gómez.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu