Hankinta iski kaksi maalia ja syötti yhden – saiko Dortmund sittenkin jättipotin?
Pierre-Emerick Aubameyang siirtyi Arsenaliin ja ilma Borussia Dortmundin purjeista vaikutti loppuvan ennen Bundesliigan kevätkauden ratkaisuja. BVB pitää kuitenkin tiukasti kiinni kakkossijastaan.
Chelseasta lainalle tullut hyökkääjä Michy Batshuayi osoitti heti avausottelussaan, että Dortmund on menetysten ohella myös saanut jotain. Batshuayi iski kaksi maalia ja teki esityön André Schürrlen maaliin Dortmundin hakiessa perjantai-iltana 3-2-vierasvoiton Kölnistä.
Voitto nosti Dortmundin kertaheitolla neljä pykälää ylöspäin sarjataulukossa kakkoseksi. Bayern München on omilla teillään, mutta seuraavat kuusi joukkuetta ovat vain kolmen pisteen sisällä ja kierroksen muut ottelut ovat vielä pelaamatta.
LUE MYÖS:
- AC Oulu murjoi Gnistanin Veikkausliigan avauksessa
- Mahtava nousu – ja takaisin kanveesiin
- Luca Doncic jäämässä rannalle – vetoomusta valmistellaan
- Tappara Hämeenlinnaan – kaikki sarjat jatkuvat
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas
- Veikkausliigaa uhannut katastrofi poistui
- Suomalainen kohuvalmentaja ulos MM-kisoista