Hakan Teemu Tainio: ”Kivikova nippu”

Hakan valmentaja Teemu Tainio palaa keskiviikkona tuttuun ympäristöön. Tainio pelasi ja menestyi HJK:n riveissä uransa loppuvaiheissa. Nyt suomalaisen jalkapalloilun klassikko palaa Veikkausliigaohjelmaan monen vuoden tauon jälkeen.
Tainio johdattaa Hakan Töölön Bolt Arenalle haastamaan suurinta mestarisuosikkia.
– HJK on minunkin papereissa suosikki ja paperilla kivikova nippu. Hyvin rakennettu joukkue ja joka paikalla huippumiehiä, joilta löytyy nopeita jalkoja, Tainio kertoi FC Hakan sivuilla.
Parin viikon takaisessa Suomen cupin ottelussa Haka laittoi Klubin tiukoille, mutta HJK eteni finaaliin maalein 3-2.
– Me oltiin hyvin siinä pelissä mukana, mutta ei tuon tasoiselle joukkueelle voi antaa kolmea maalia. Me puolustettiin heikosti, Tainio myöntää.
– Sanoin jätkillekin, että meillä on nyt vain voitettavaa eikä lähdetä kuvia kumartelemaan. Ei todellakaan haluta olla ottavana osapuolena vaan täytyy pystyä pelaamaan rohkeasti.
HJK:n ja Hakan välinen Veikkausliigan klassikko-ottelu alkaa keskiviikkona 18.30 Helsingissä.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi