Gigi Buffon: ”Pogban jääminen Juventukseen oli jalkapalloilun voitto”
Kuva: Getty Images
Juventuksen ja Italian maajoukkueen maalivahti Gianluigi ”Gigi” Buffon on ottanut kantaa Manchester Cityn yrityksiin ostaa Juven tähtipelaaja Paul Pogba joukkueeseensa.
Buffonin mukaan oli jalkapalloilun voitto, ettei 22-vuotias Pogba siirtynyt Manchesteriin vaan jäi Juventukseen. Tämä siksi, että se oli osoitus siitä, että rikkaimmat seurat eivät voi ostaa ihan ketä haluavat.
– Viime vuonna Pogba pelasi sillä tasolla, ettei maailmasta löydy parempaa pelaajaa. Ja lasken tähän joukkoon myös Leo Messin ja Cristiano Ronaldon, Buffon paalutti Daily Mirrorin mukaan.
– Kun pelaat tuolla tasolla, sinun tulevaisuudestasi puhutaan koko ajan. Manchester City on yksi niistä muutamista seuroista, jotka voivat ostaa ihan hulluilla summilla pelaajia, joten en ihmettele yhtään heidän mielenkiintoaan Pogbaa kohtaan.
– Paul teki hyvin selväksi halunsa pysyä Juventuksessa, ja se oli meille erittäin tärkeä asia, mutta samalla myös iso juttu koko jalkapalloilulle. Se osoitti, että raha ei kuitenkaan ratkaise ihan kaikkea.
Manchester City ja Juventus kohtaavat tänä iltana Mestarien liigan lohkovaiheen avausottelussa.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen