FIFA:n kurinpitovaliokunta käsittelee Suarezin puremisen

Uruguayn ja Italian ottelussa nähtiin monenmoista tapahtumaa, mutta jälkipyykissä yksi puheenaihe nousi ylitse muiden: Luis Suarezin puremistapaus.
Televisiokuvista näytti siltä, että Suarez olisi iskenyt purukalustonsa italialaispuolustaja Giorgio Chiellinin olkapäähän. Suarez selvisi pelissä kolttosestaan ilman rangaistusta, mutta FIFA saattaa langettaa hänelle jälkikäteen vielä rangaistuksen.
FIFA:n kurinpitovaliokunta katsoi ottelun jälkeen videoita tilanteesta ja ovat päättäneet viedä asian eteenpäin.
– FIFA vahvistaa, että kurinpitomenettelyt on avattu Uruguayn Luis Suarezia vastaan. Pelaaja ja/tai Uruguayn palloliitto on kutsuttu kertomaan kantansa ja tuomaan esille mahdolliset todisteet joita he pitävät aiheellisina 25.6. kello 17.00 Brasilian aikaa (23.00 Suomen aikaa), FIFA kertoo tiedotteessaan.
mikäli FIFA määrää Suarezille pelikielto, on hänen MM-lopputurnauksensa lähes varmasti ohi. Pahimmillaan häntä voi uhata 24 ottelun tai kahden vuoden pelikielto.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Max Verstappen Monacon GP:n paalupaikalle
- Bayern München dramaattisten vaiheiden jälkeen Bundesliigan mestariksi
- Dallas piti kautensa elossa
- CHL:ssä merkittäviä muutoksia jääkiekon sääntöihin
- Manchester United varmisti paikan Mestarien liigassa
- “Lähikuvassa: Mika Häkkinen” -haastattelusarja on kurkistus Formula 1:n harvoin nähtyihin sisäpiireihin
- Suomalaistähdet johdattivat Dallasin avausvoittoon
- Florida rynnisti finaaliin – Aleksander Barkov teki historiaa
- Vegas murjoi Dallasin – voiton päässä finaalista
- Aleksander Barkov loukkaantui – Florida voitti silti