FIFAlla huikeita suunnitelmia: Rangaistuskuljetukset ja jäähyt jalkapalloon, paitsio pois

Kansainvälisen jalkapalloliiton FIFA:n tuore tekninen johtaja Marco van Basten on paljastanut melkoisen vallankumouksellisia suunnitelmia lajiin tulevaisuudessa.
Van Basten kertoi ehdotuksistaan BILDin haastattelussa ja teksti oli melkoisen kovaa.
Hollantilaisen ex-hyökkääjätähden listalla on muun muassa rangaistuskuljetusten tuominen otteluihin ratkaisemaan 90 minuutin jälkeen tasatilanteessa oleva peli nykyisen jatko-ottelun sijaan.
Vielä radikaalimpi on ajatus paitsion poistamisesta jalkapallosta kokonaan. Varoitusten tilalle van Basten olisi valmis tuomaan 5 tai 10 minuutin jäähyt ja lisäksi hän miettii koripallon tapaista virhetiliä, jossa tietyn määrän rikkeitä tehnyt pelaaja joutuisi pois kentältä.
Van Basten tietää itsekin, ettei näitä uudistuksia missään nimessä ole helppo ajaa läpi eikä varsinkaan nopealla aikataululla.
– Täytyy edetä askel askeleelta. Puhun useiden valmentajien, pelaajien ja managereitten kanssa ja kysyn heidän mielipidettään siitä mikä on jalkapallolle hyväksi – miten he näkevät jalkapallon tulevaisuuden, van Basten totesi.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu