“Fantastista ruotsalaiselle jalkapallolle” – joukkuekaverit iloitsevat Zlatanin paluusta
Kuva: Getty Images
Zlatan Ibrahimovićin paluu maajoukkueeseen lähes viiden vuoden tauon jälkeen varmistui tiistaina, kun tähtihyökkääjä nimettiin Ruotsin joukkueeseen ensi viikon MM-karsintaotteluihin.
Maajoukkueen pelaajat ovat kommentoineet Zlatanin paluuta joukkueeseen myönteiseen sävyyn. Newcastlen puolustaja Emil Krafth kehui Fotbollskanalen-sivustolle vuolaasti AC Milanissa maaleja takovaa tähteä.
– Mielestäni se on siistiä! Kaikki tietävät, mitä hän tuo joukkueeseen – äärimmäistä maailmanluokkaa. On vaikuttavaa, mitä hän näyttää edelleen 39 vuoden ikäisenä yhdessä maailman parhaista sarjoista, Krafth ylisti.
Kokenut Andreas Granqvist, joka palaa Ruotsin joukkueeseen loukkaantumishuoliensa jälkeen, on Krafthin kanssa samoilla linjoilla.
– Hän pelaa uskomattomasti ja on yksi maailman parhaista hyökkääjistä, joten se pelkästään vahvistaa joukkuettamme. On hieno lisä saada Zlatan mukaan, ja se auttaa meitä pääsemään entistä pidemmälle, Granqvist sanoi.
Bundesliigaa RB Leipzigissa pelaava Emil Forsberg iloitsi konkarin paluusta SVT Sportille.
– Hienoa, että Zlatan on takaisin. Hän on johtaja, joka nostaa meitä kaikkia. Fantastista ruotsalaiselle jalkapallolle. Mielestäni hän on edelleen yksi maailman parhaista hyökkääjistä, Forsberg totesi.
LUE MYÖS:
- AC Oulu murjoi Gnistanin Veikkausliigan avauksessa
- Mahtava nousu – ja takaisin kanveesiin
- Luca Doncic jäämässä rannalle – vetoomusta valmistellaan
- Tappara Hämeenlinnaan – kaikki sarjat jatkuvat
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas
- Veikkausliigaa uhannut katastrofi poistui
- Suomalainen kohuvalmentaja ulos MM-kisoista