F1-toimittaja: Valtteri Bottaksen jatkosopimuksen tiellä yksi seikka
Kuva: Getty Images
F1:sten kuljettajamarkkinat käyvät jälleen kuumina. Myös Mercedeksen suomalaiskuski Valtteri Bottaksen sopimus päättyy tähän kauteen.
Ensimmäistä kauttaan Mersulla ajava Bottas on vakuuttanut lähes kaikki taidoistaan. Tallipäällikkö Toto Wolff myönsikin Silverstonessa, että mies on lähellä jatkosopimusta.
– Se (jatkosopimus) on lähes itsestään selvää. Haluan vain laittaa palapelin kohdilleen, ja kyse ei ole vain vuodesta 2018. Mielessä on myös kaudet 2019 ja 2020. Tässä on monenlaisia mahdollisuuksia. Budapestin jälkeen pohdin asiaa biitsillä tiimin kannalta tarkemmin, totesi itävaltalainen BBC:n mukaan.
BBC:n Andrew Benson kirjoittaa, että Wolff tarkoittaa kommenteillaan käytännössä Red Bull -kuskien tulevaisuuden tilannetta.
Daniel Ricciardon sopimus päättyy kauden 2018 jälkeen, ja Max Verstappenin kontrahti mahdollisesti myöskin – tai sitten vuonna 2019. Verstappenin sopimuksessa on ilmeisesti joitakin pykäliä, jotka mahdollistavat pääsyn pois tallista seuraavan sesongin jälkeen.
Bensonin mukaan Red Bull -kuskien tilanne on viivyttänyt Bottaksen jatkosopimuksen syntyä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio