F1-toimittaja muistelee: Näin Kimi Räikkönen kyykytti Michael Schumacheria – ”Hänen hämmentynyt ilmeensä…”

F1-toimittaja Maurice Hamilton on muistellut ESPN:n verkkosivuilla Kimi Räikkösen yhtä ikimuistoista voittoa Belgian Spassa vuonna 2004.
Räikkönen nousi aika-ajon kymmenenneltä sijalta voittoon McLarenillaan. Kautta dominoinut Ferrarin Michael Schumacher jäi kakkoseksi.
Schumacher vuosien saatossa vahva Spassa, mutta mies ei pystynyt kunnolla haastamaan kisan lopussa ”Jäämiestä”, joka oli vahvassa iskussa turva-auton jälkeisissä uusintastarteissa.
Kakkossija riitti varmistamaan Schumacherille uran seitsemännen maailmanmestaruuden. Hamilton kirjoittaa kuitenkin:
– Michaelin hämmentynyt ilme saattoi johtua siitä, että tuo saavutus alkoi vähitellen hahmottua hänen päässään. Todennäköisempää on kuitenkin, että se johtui siitä, että häviämistä vihannut mies koki tappion parhaimmillaan ollutta Kimiä vastaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Florida jyräsi finaaliin
- Kasperi Kapanen sysäsi Dallasin kuilun partaalle
- Carolina piti finaalihaaveensa elossa – Sebastian Aho maalinteossa
- Lando Norris voittoon Monacossa
- Suomalaistähdet veivät Floridan jo voiton päähän
- Dallasille tappio – Roope Hintz loukkaantui
- Leijonien kisat päätökseen – MM-kisoissa jymy-yllätys
- Tottenham valloitti Eurooppa-liigan
- Leijonat päätti alkulohkon voittoisasti – puolivälierävastus selvillä
- Leijonat kaatoi Kanadan