Evertonin uusi stadion sai rakennusluvan – ”massiivinen päivä seuralle”

Jo vuosia Goodison Parkin kanssa tuskaillut Everton on ylittänyt viimeisenkin esteen pitkällä tiellä kohti uutta stadionia. Liverpoolin kaupunki näytti hankkeelle vihreää valoa helmikuussa, ja nyt myös valtiovalta on iskenyt hyväksymisleimansa seuran hankkeelle.
Uusi stadion tulee sijaitsemaan Liverpoolin keskustan pohjoispuolella nelisen kilometriä Goodison Parkista lounaaseen. Bramley-Mooren satama-alueelle nouseva uusi kotikenttä rakennetaan pääosin Mersey-joen päälle. Evertonin uuden kodin hinta-arvio on noin 500 miljoonaa puntaa.
Stadion tulee olemaan osana koko alueen kehittämistoimia, joten seura onkin ilmoittanut, että tuleva projekti tulee työllistämään välillisesti jopa 15000 ihmistä. Mikäli asiat sujuvat suunnitellusti, ensimmäiset paalut isketään jokeen tänä kesänä ja pytingin on määrä valmistua viimeistään kaudelle 2024-2025.
Everton on saanut nauttia maaottelutauosta muita seuroja pidempään, sillä se kohtaa nykyisellä Goodison Parkilla Crystal Palacen vasta maanantaina.
Näet Everton-Crystal Palace -taiston maanantaina 5.4. klo 20.00 alkaen Elisa Viihde Viaplaysta sekä V Sport jalkapallokanavalta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä