Espanjaan hurja summa rahaa siirtokorvauksina Kiinasta – 20 kertaa enemmän kuin Englantiin tai Saksaan
Kuva: Getty Images
Nimekkäiden ja vähän vähemmänkin nimekkäiden pelaajien virta Kiinan pääsarjaan on kenties hiukan hiljentynyt, mutta kaikkea muuta kuin tyrehtynyt.
Suunta talven siirtoikkunan aikana oli selkeä. Euroopan suurista sarjoista Valioliigasta tai Bundesliigasta ei juuri pelaajia siirtynyt Aasian puolelle.
Valioliigasta Kiinaan siirtyi ainoastaan entinen West Hamin pelaaja Jose Fonte 5,5 miljoonalla eurolla ja Bundesliigaseurat kuittasivat kiinalaisrahaa siirtokorvauksina yhteensä 6,7 miljoonaa.
Toisin oli kuitenkin Espanjan La Ligassa, jonne kiinalaisrahaa virtasi siirtokorvauksina yli 110 miljoonaa euroa. Yksin Dalian Yifangin Atletico Madridista hankkima kaksikko Yannick Carrasco ja Nico Gaitan maksoivat 48 miljoonaa. Beijong Guoan puolestaan pulitti Jonathan Vierasta Las Palmasille ja Cedric Bakambusta Villarrealille yhteensä 51 miljoonaa.
LUE MYÖS:
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti