Entinen Chelsea-ikoni ripustaa nappikset naulaan – kirjoitti faneille pitkän kirjeen
Kuva: Getty Images
Chelseassa vuosina 2003-2010 kolme Valioliigan ja kaksi FA Cupin mestaruutta voittanut Joe Cole ripustaa nappikset naulaan. 37-vuotiaan hyökkäävän keskikenttäpelaajan viimeiseksi seuraksi jäi USL:n Tampa Bay Rowdies.
56 A-maaottelua pelannut taiturimainen Cole kirjoitti pitkän lopettamiskirjeen, joka julkaistiin Chelsean verkkosivuilla. Alla muutama kappale englantilaisen kirjoituksesta:
– 20 ammattilaisvuoden jälkeen on aika ripustaa nappikset naulaan. 716 ammattilaispeliä ja 104 maalia seitsemässä huikeassa seurassa – West Hamissa, Chelseassa, Liverpoolissa, Lillessä, Aston Villassa, Coventry Cityssä ja Tampa Bay Rowdiessa, jonka lisäksi oli suuri kunnia pelata myös Englannin maajoukkueessa. Kaikki tämä on ollut unelmaa minulle.
– Jokaisen pelaajan uralla on avainhetkiä. Minulle tällainen oli yksi keskustelu, kun olin nuori pelaaja West Hamissa. Lopettamista lähestynyt pelaaja sanoi minulle: ”Nauti joka pelistä nuori mies. Kaikki menee ohi silmänräpäyksessä ja tulet kaipaamaan tätä aikaa, kun kaikki on ohi.” Hän oli oikeassa. Nuo sanat resonoivat minussa nyt isommin kuin koskaan. Yritin pelata hänen ohjeidensa mukaan, koska ammattilaisuus on suuri kunnia.
– Lukuisat ihmiset ovat auttaneet minua urani varrella. En halua yksilöidä heistä ketään, joten managerit, valmentajat, taustajoukot, kaikki jotka autoitte minua urallani, kiitos!
– Katsoessani tulevaisuuteen, haluan pysyä lajissa mukana. Tunnen, että minulla on paljon annettavaa valmentajana. Haluan auttaa kokemuksellani nuoria pelaajia kohti unelmiaan. Ihan niin kuin minua autettiin. Se on minulle suuri intohimo.
– Toivon, että seuraavat 20 vuotta ovat elämässäni yhtä antoisia kuin aikani jalkapalloammattilaisena, Cole kirjoitti.
Alkuperäinen teksti: Chelsea
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan
- 35 maaottelumaalia, 35 vuotta – ALS-tauti vei hyökkääjän nuorena hautaan