Englanti jyräsi Huuhkajien yli

Huuhkajat ei pystynyt pistämään Englannille kampoihin joukkueiden kohdatessa Nations Leaguen ottelussa. Englanti korjasi 2-0-voiton.
Englanti otti kotikentällään ohjat heti käsiinsä, mutta Suomen puolustus kesti huipputorjuntoja esittäneen Lukas Hradeckyn johdolla. Suomellakin oli omat hetkensä. Avaukseen komennuksen saanut Topi Keskinen eteni rohkeasti vetopaikkaan, mutta kuti meni hieman ohi maalin.
Toisella kertaa Suomi pääsi nopeaan vastahyökkäykseen ja Keskinen päätti yrittää omaa ratkaisuaan, mutta kuti meni ohi. Teemu Pukki odotti vierellä syöttöä turhaan.
Englanti sai pallon kertaalleen maaliin, mutta Harry Kane oli niukasti paitsiossa.
Toisella puoliajalla Suomen peli romahti ja Englanti otti pelin täysin haltuunsa. Avausmaali nähtiin 57. minuutin kohdalla, kun vaihdosta kentälle tullut Ilmari Niskanen lahjoitti pallon Englannille ja pallo pelattiin nopeasti sadatta maaotteluaan pelanneelle Kanelle. Kane sai jalkansa vapaaksi ja tykitti pallon yläriman alle.
Toinen maali nähtiin vartti ennen loppua ja Niskanen oli jälleen isossa roolissa. Jere Urosen tilalle tauolla tullut Niskanen höntyili prässissä ja Noni Madueke pääsi näppärän syöttökuvion päätteeksi karkaamaan Niskaselta ja syötti maalin eteen, jossa Kane oli vapaana laukoen Englannin toisen osuman.
Englannilla oli useita paikkoja lisämaaleihin, kun taas Suomi ei juuri Englannin kenttäpuoliskolla vieraillut.
Huuhkajien kannalta on murheellista, että kahdessa Nations Leaguen ottelussa se ei saanut ainuttakaan laukausta maalia kohti. Seuraava yritys odottaa lokakuussa, kun Huuhkajat kohtaa Olympiastadionilla Irlannin ja Englannin.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Tappara-kipparilla vahva luotto: ”Uudet jutut ovat edessä”
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Liiga-seura teki yllättävän hankinnan – kiinnostaako ketään?
- Mieletön peppukuva! Suomalainen aiturikaunotar räväytti – ”Niin seksikästä”
- TPS:n päävalmentaja CHL-pettymyksestä: ”Taso ei vaan siinä vaiheessa kautta riittänyt”