EM-kisoista rannalle jäänyt Huuhkaja-pelaaja paljastaa mitä tapahtui avausottelun jälkeen
Albin Granlundin kohtaloksi tuli jäädä ensimmäisenä pelaajana ulos Huuhkajien historiallisesta EM-ryhmästä. Granlund sai kuitenkin maistaa EM-tunnelmaa jäätyään joukkueen mukaan.
Granlund oli mukana koko valmistavan harjoitusleirin aina avausotteluun saakka. Hän seurasi Tanska-ottelun katsomosta, jonka jälkeen hän jätti joukkueen.
Joukkue kuitenkin muisti Granlundia avausottelun jälkeen ja kiitti hänen panoksestaan.
– Oli seremonioita. Vaikka en ollut pelissä mukana, niin Palloliitto soi minulle voitosta ottelubonuksen. Oli iso juttu minulle, että sai tuntea olevansa ryhmässä mukana, vaikka en paperilla ollut. Pieniä juttuja, mutta silti tosi isoja. Sellainen juttu on jäänyt mieleen siitä reissusta, Granlund kertoo Veikkausliiga-podcastin haastattelussa.
Huhujen mukaan aloite bonuksen maksamisesta Granlundille lähti joukkueen kapteenistolta.
– En pysty vahvistamaan. Huomasin sen vasta, kun sain sen bonuksen. Minulle ei sanottu mitään, ne vaan tuli. Ymmärsin toki, että jotkut ovat puhuneet siitä. Nämä päätökset tehdään todennäköisesti kapteenistossa joukkueen sisällä. Ei ole sanottu, mutta olen tavallaan tiennyt sen.
Granlund myöntää, että ele lämmitti.
– Tuntuu todella hyvälle, että omaa työtä arvostetaan. Aika tyypillistä sille, miten pelaajaa kohdellaan maajoukkueessa. En ole yllättynyt, olen kiitollinen, että saa olla mukana.
Granlundin haastattelu kuunneltavissa kokonaisuudessaan Veikkausliiga-podcastista.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- 80 miljoonan floppi saa väistyä – Chelsealle huippuhankinta: ”Unelmani käy toteen”
- Arsenal ja Liverpool jäivät nuolemaan näppejään – Saksan maajoukkuetähti PSG-paitaan
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Italialaislehti paljastaa: Niklas Moisander kuittaa puoli miljoonaa euroa enemmän kuin Perparim Hetemaj!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Vatsatauti vaivaa Bayern-tähteä – Saksan maalivahti Manuel Neuer sivuun Italia-ottelusta
- Bäckström hajosi, Washington murtui
- Chris Froome jälleen väkivahvan Sky:n ässänä Tour de Franceen