Dopingtesti unohtui siirron keskellä – Alexis Sanchezia uhkaa kuukausien pelikielto
Kuva: Getty Images
Alexis Sanchezin siirto Arsenalista Manchester Unitediin saatiin maaliin monien mutkien kautta viimein maanantaina, mutta juuri maanantai toi matkaan vielä ylimääräisen ison mutkan.
Sanchezin ollessa Manchesterissa viimeistelemässä sopimustaan UEFA:n dopingkontrollin edustajat olivat tekemässä testejä Arsenalin harjoituskeskuksessa ja Sanchez oli yksi ennalta testiin määrätyistä pelaajista.
Chileläinen ei luonnollisesti ollut antamassa vaadittua näytettä ja asiasta on nyt talkSPORTin mukaan kehkeytymässä melkoinen soppa. Dopingtestin välttelemisestä voi saada useamman kuukauden pelikiellon.
Asia on nyt siirrossa mukana olleiden seurojen ja UEFA:n selviteltävänä, mutta Sanchezia ei pahimmassa tapauksessa nähdä uuden seuransa riveissä enää tällä kaudella.
LUE MYÖS:
- AC Oulu murjoi Gnistanin Veikkausliigan avauksessa
- Mahtava nousu – ja takaisin kanveesiin
- Luca Doncic jäämässä rannalle – vetoomusta valmistellaan
- Tappara Hämeenlinnaan – kaikki sarjat jatkuvat
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas
- Veikkausliigaa uhannut katastrofi poistui
- Suomalainen kohuvalmentaja ulos MM-kisoista