Dartsin MM-finaalissa nähtiin huikea jännitysnäytelmä – loppuratkaisu huipensi kisat

Dartsin MM-kisat saatiin päätökseen tiistai-iltana. Voittajaksi nousi englantilainen Michael Smith.
Smith kohtasi finaalissa hollantilaisen Michael van Gerwenin. Smith oli finaalissa niskan päällä ja ratkaisu voiton upealla tavalla voittaen lopulta 7-4.
Ratkaisevassa erässä molemmilla oli mahdollisuus yhdeksän tikan lopetukseen, kun kuudesta ensimmäisestä tikasta oli tuloksena maksimitulos. Van Gerwen pääsi ensimmäisenä kokeilemaan ratkaisua, mutta viimeinen tikka livahti ohi. Smith ei jättänyt tilaisuutta käyttämättä ja osoitti kylmähermoisuutta nakkaamalla itselleen ensimmäisen maailmanmestaruutensa. Hän on aiemmin hännyt kaksi MM-finaalia. Van Gerwenille finaalitappio oli hänen uran kolmas, mutta tilillä on myös kolme maailmanmestaruutta.
Elisa Viihde Viaplay ja V Sport kanavillaan esittävät dartsin merkittävimmät kilpailut suorina lähetyksinä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa