Crystal Palacen shokkivoitto Chelseasta: ”Juuri tästä Valioliigassa on kyse”

Crystal Palace nosti omia osakkeitaan merkittävästi Valioliigan putoamistaistelussa hakemalla lauantaina todellisen yllätysvoiton kärkijoukkue Chelseasta.
Crystal Palacen managerina jälleen tuttua temppuaan – sarjapaikan säilyttämiseen vaikeuksien jälkeen – uusiva Sam Allardyce oli odotetun aurinkoisella tuulella voiton jälkeen.
– On makeaa ottaa kolme pistettä vierailulta mestareiden – tai ainakin uskon heidän vievän mestaruuden – luota. Tämä on juuri sitä, mistä Valioliigassa on kyse. Shokki voi tulla missä tahansa, ihmiset nousevat seisomaan ja sanovat ”vau”, Allardyce kuvaili BBC Sportille.
Allardyce suitsutti aiheestaan joukkuettaan, joka ei häkeltynyt nopeasta takaiskumaalista.
– Päättäväisyys näkyi kaikesta. Tiesimme että nousemme takaisin.
– Puolustus oli loistava, maalivahtipeli loistavaa, olisimme voineet tehdä useammankin maalin. Ottelu sujui poikkeuksellisen hyvin suunnitellun mukaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon