CHL motivoi HIFK:n uutta hankintaa: ”Kiva, että harjoituspeleissä on jotain pelattavaa”

HIFK palasi joukkueharjoituksiin maanantaina. SM-liigakauden alkuun petopaidoilla on noin kuusi viikkoa, mutta ihan niin pitkälle tosipelien alkamista ei Antti Törmäsen valmentamassa ryhmässä tarvitse kuitenkaan odottaa.
Champions Hockey Leaguen, tutummin CHL:n, ottelut alkavat HIFK:n osalta jo elokuun lopulla.
Viime kaudella HIFK tippui kilpailusta dramaattisesti. Se oli pitkään kiinni jatkopaikassa toiselle pudotuspelikierrokselle, mutta pelin lopussa joukkue suli sveitsiläistä Davosia vastaan. HIFK hävisi toisen osan 5-2 ja tippui jatkosta yhteismaalein 4-6.
CHL on piristysruiske HIFK:hon alkavaksi kaudeksi saapuneelle puolustajalle Teemu Eroselle, 25, joka pelasi viimeiset kaksi kautta KHL:ää Venäjällä.
– Se on ihan uusi juttu siinä mielessä, ettei siihen ole mitään tuntumaa henkilökohtaisesti. European Trophyssä on tullut pelattua aikaisemmin, Eronen sanoo Arvokisat-sivustolle.
– On kiva, että harjoituspeleissä on jotain pelattavaa ja pelataan pisteistä ja jatkoon pääsystä. Pelaan mielelläni pelejä, missä on panosta.
Edellisen kerran Eronen pelasi Suomessa Jokerien paidassa kaudella 2013-14. Nyt hän palaa Suomeen mielessään mestaruus HIFK:n kanssa.
HIFK:n ensimmäinen haaste CHL:ssä on Sveitsissä, kun se kohtaa EV Zugin 26. elokuuta Bossard Areenalla. Vastustaja on Eroselle varsin tuntematon, vaikka nimi särähtää korvaan.
– Joukkue sanoo jotain kyllä, mutta ei kyllä ole mitään tuntumaa siitä, miten siellä pelataan. Se on sitten käytännössä arvoitus, mitä sieltä tulee. Vaikea sanoa niistä mitään etukäteen.
HIFK pelaa kauden ensimmäiset pelinsä perjantaina, kun se osallistuu Raumalla pelattavaan Pitsiturnaukseen. Petopaidat kohtaa lohko-otteluissa Sportin ja TPS:n. Niiden otteluiden jälkeen selviää, miten helsinkiläisseuran taival jatkuu perinneturnauksessa. Turnauksessa pelaavat B-lohkon joukkueiden lisäksi isäntäjoukkue Lukko, Porin Ässät ja liigatulokas Jukurit. Lukko on juhlinut kotiturnauksensa voittoa neljästi peräkkäin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Kuva: Joonas Donskoin seurakaverilla on NHL-kevään komein Juha Mieto -look