Chelsean maalivahti uskoo, että kyse on tuurista: ”Onni tulee kääntymään meille”

Chelsea hävisi tänään Valioliigassa Stokelle 0-1. Tappio oli liigassa jo seitsemäs ja putoamisviiva on hallitsevalla mestarijoukkueella enää kolmen pisteen päässä.
Joukkueen maalivahti Asmir Begovic uskoo jostain syystä, että kyse on onnesta.
– Tämä ei ole helppo tilanne. Kuten moni näki tästäkin ottelusta, kyse on monesta pienestä asiasta, jotka eivät tällä hetkellä mene kuten pitäisi. Meidän pitää vain pelata sillä tavalla kuin me parhaimmillamme pelaamme. Ennemmin tai myöhemmin onni tulee kääntymään meille.
Sky Sportsin haastattelusta Begovicia hiillostettiin myös manageri Jose Mourinhosta – ovatko pelaajat hänen takanaan?
– Se asia ei todellakaan ole meidän pelaajien käsissä, mutta me olemme managerin takana. Sen näkee jo siitä, että teemme kentällä kaikkemme ja taistelemme. Hän on oikea mies tämän joukkueen manageriksi ja tuemme häntä.
– Haluaisimme kovasti pelata hänelle parempia tuloksia, mutta on todella sääli, ettemme pysty nyt niin tekemään, Begovic harmitteli.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan