Chelsea tehnyt tarjouksen hurjavireisestä tykistä – 22 maalia 15 peliin!
Kuva: Getty Images
Football Insider –sivuston mukaan Chelsea on tehnyt 24 miljoonan punnan tarjouksen Shakhtar Donetskin brasilialaistähdestä Alex Teixeirasta ja haluaa hänet joukkueeseen jo tammikuun siirtoikkunan aikana.
Chelsean sisäpiirilähteen mukaan tarjous on pöydällä, mutta sitä ei ole vielä hyväksytty. Hyökkäävä keskikenttäpelaaja on tehnyt peräti 22 maalia 15 liigaottelussa. Mestarien liigssa maaleja on tällä kaudella syntynyt neljä.
Teixeira siirtyi kotimaansa Vasco da Gamasta Donetskiin 2009. Joukkueen valmentaja Mircea Lusescu kertoi aiemmin tällä viikolla, ettei aio astua siirron esteeksi.
– Tällä hetkellä Alex on meidän pelaajamme. Kesällä näemme mitä tapahtuu, nyt asiasta ei vielä kannata puhua. Mielestäni hänen pitää yhä kehittyäkseen saada pelata nyt mahdollisimman paljon, vaikka hän onkin jo erittäin hyvä.
– Minä en ole nähnyt mitään virallista tarjousta vielä. Jos tulee tarjous, joka tyydyttää sekä seuraa että pelaajaa, tuen siirtoa täysin. Haluan nähdä pelaajiamme Euroopan parhaissa huippuseuroissa, Lusescu kertoi.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen