Carlos Sainz katkaisi Verstappenin voittoputken
Max Verstappenin ja Red Bullin voittoputki päättyi vihdoin Singaporessa, kun Carlos Sainz nousi korkeimmalle korokkeelle.
Verstappenin lähtökohdat kisaan olivat jo alun perin haastavat, sillä hän joutui lähtemään kisaan lähtöruudusta 11. Hollantilainen teki nousua vaikeasti ohitettavalla Singaporen radalla, mutta joutui lopulta tyytymään viidenteen sijaan.
Sainz lähti kisaan paalulta ja piti paikkansa loppuun saakka. Sainz sai kuitenkin tehdä täyden päivätyön, sillä lopussa voitosta käytiin hurja taistelu.
Kisan loppupuolella nähtiin virtuaalinen keltainen lippu ja Mercedes vaihdatti kuskiensa renkaat. Russell oli siinä vaiheessa toisena. Russell ja Hamilton nousivat uusilla renkailla nopeasti voittotaisteluun painostaen Sainzia ja toisena ollutta Lando Norrista.
Russell yritti viimeisellä kierroksella nousta Norriksen ohi, mutta täräytti seinään. Samalla Hamilton kiitti ja nousi palkintopallille. Charles Leclerc onnistui pitkään Verstappenin takanaan ollen neljäs.
Valtteri Bottaksen kisa oli murheellinen. Alfa Romeon vauhti ei pystynyt haastamaan ja Bottas ajeli kisan häntäpäässä ennen kuin kisa päättyi keskeytykseen seitsemän kierrosta ennen loppua.
Elisa Viihde Viaplay ja V sport kanavillaan esittävät kaikki F1-tapahtumat suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa