Avausvoitto helpotti Sveitsiä, mutta… – “Ei todellakaan täydellistä”
Kuva: Getty Images
Sveitsin rämpiminen MM-kisojen alkusarjassa loppui ainakin hetkeksi, kun viime kisojen hopeamitalisti sai viimein tappioputkensa poikki ja kaatoi keskiviikkona Saksan niukasti maalein 3-2.
Mitään suuria riemunkiljahduksia voitto ei sveitsiläisleirissä kirvoittanut, vaikka täysi pistepotti toki helpotti tuskaa.
– Teimme kovasti töitä, mutta tämä ei todellakaan ollut täydellistä. Tärkeintä oli kuitenkin vain voitto, vaikka edelleen pelasimme hiukan lapsellisesti. Onneksi meillä kuitenkin on Rito Berra, Sveitsin avausmaalin tekijä Damien Brunner kiitteli joukkueen maalivahtia Blickin mukaan.
Päävalmentaja Sean Simpsonin hymykin oli ottelun jälkeen suhteellisen vaisu.
– Toisessa erässä meillä oli paras vaiheemme, kun pääsimme käyttämään parempaa luisteluvoimaamme hyväksemme. Toinen takaiskumaali ei kuitenkaan miellyttänyt lainkaan niin lähellä erän loppua, Simpson totesi.
Maaliton viimeinen erä riitti kuitenkin Sveitsille kolmeen pisteeseen.
LUE MYÖS:
- Vegas nousi kanveesista ja voitti
- Kimi Antonelli taas ykkönen
- Leijonien voittokulku jatkui
- Tottenham väisti luodin
- Carolina voitti, tilanne tasan
- USA ja Ruotsi pulassa – MM-jääkiekossa viimein jättiyllätys
- Inter on Turun valtias
- Vegasille tuplaryöstö – Colorado vaikeuksissa
- Suosikit vahvoja perjantaina
- Leijonille helppo voitto