Avainpelaaja pois ratkaisupelistä: Lento lähti, koira jäi
Kuva: Juha Tamminen
IFK Mariehamnin ehdottomiin avainpelaajiin kuuluva Peter Makrillos ei ole mukana joukkueensa ratkaisupelissä keskiviikkona Valkeakoskella Hakaa vastaan. Makrillos joutui jättämään kauden kesken inhimillisestä syystä – hän menee naimisiin Australiassa lähiaikoina.
Koska Australiaan matkustaville on määrätty pakollinen kahden viikon karanteeni, piti keskikenttäpelaajan lähteä kohti avioliiton satamaa jo nyt.
– Tämä oli sovittu jo ennen kuin tein sopimuksen. Minun oli lähdettävä, koska menen naimisiin kotona Australiassa 20. päivä ja minun pitää istua karanteenissa kaksi viikkoa, Makrillos kertoi Ålandstidningenille.
– Tarkoitus oli että matkustaisin vähän myöhemmin, mutta minun oli pakko lähteä 1. marraskuuta, koska tämä oli ainoa lento, jolle oli paikkoja ja jolla ehtisin ajoissa.
IFK:n ehdottomiin kauden onnistujiin kuulunut Makrillos saattaa jatkaa ensikin kaudella Maarianhaminassa.
– Tulen takaisin Ahvenanmaalle 10. joulukuuta, sillä Maarianhamina on edelleen kotini. Minulla on lisäksi siellä koira, joka minun piti jättää lähtiessäni, Makrillos kertoi.
– Jatkon suhteen katson mitä vaihtoehtoja on, eikä mitään ole vielä päätetty. Toistaiseksi Ahvenanmaa on minun kotini.
Mikäli IFK Mariehamn häviää Hakalle, TPS voi vielä syöstä joukkueen karsintoihin voitolla KuPS:ista. IFK:n tasapelikin voi olla kohtalokas, jos TPS onnistuu kukistamaan KuPS:n useammalla maalilla. Jos kävisi niin, että IFK jäisi karsintoihin, ei Makrillos olisi mukana karsintaotteluissakaan.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- Agentti: Kiinalaisseura teki tarjouksen Cristiano Ronaldosta – tienaisi viikossa kaksi miljoonaa
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!