Asiantuntija: Chelsea ei saanut haluamaansa päävalmentajaa – uusi luotsi oli selvä kakkosvaihtoehto

Kuva: Getty Images
Espanjalainen jalkapalloasiantuntija Guillem Balague oli BBC 5 Live-radiolähetyksen vieraana maanantai-iltana. Lähetyksessä keskusteltiin Englannin Valioliigan tulevalle kaudelle vaihtuneista managereista.
Muun muassa Chelsea ja Manchester City saivat uudet päävalmentajat. Lontoolaisten uusi luotsi on Italian päävalmentajana EM-kisoissa toiminut Antonio Conte, Cityn käskyttäjäksi nousee sen sijaan Bayern Münchenistä saapunut Pep Guardiola.
Balaguen mukaan Chelsea ei saanut valmentajaksi haluamaansa kaveria. Conte oli Balaguen mukaan kakkosvaihtoehto sinipaitojen penkin päähän. Chelsea yritti hankkia Guardiolan Stamford Bridgelle, mutta City sai vakuutettua espanjalaiskoutsin Etihad Stadiumille.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä