”Ammattiurheilijat ovat työntekijöitä siinä missä muutkin” – Veikkausliigapelaajat huolissaan työsuhdeturvasta
Kuva: Juha Tamminen
Jalkapallon Pelaajayhdistys (JYP) on jo pitkään ajanut pelaajille parempia sosioekonomisia etuja. JPY:n mukaan ammattiurheilijoiden on päästävä yleisen järjestelmän piiriin ja heille pitää turvata laissa samat edut kuin muillakin työntekijöillä.
Koronavirusepidemian aiheuttamien talousongelmien myötä seurat ovat lomauttaneet pelaajiaan. Pelaajayhdistys ja pelaajat toivovat seuroilta kuitenkin malttia tilanteeseen.
– Olen täysin samaa mieltä, että pelaajille on saatava samat edut kuin ns. normaalit työntekijät. Ammattiurheilijat ovat työntekijöitä siinä missä muutkin ihmiset, IFK Mariehamnin maalivahti Oskari Forsman sanoo JPY:n verkkosivuilla.
– Kyllä se pitää niin olla, että meidät pelaajat tunnustetaan työntekijöinä ansiosidonnaisen työttömyysturvan arvoisiksi yhteiskunnan silmissä. Jos tuon aseman saamiseksi tarvitsee meidän pelaajien maksaa jotain maksuja, niin se tuskin on kenellekään ongelma. Näin uskallan väittää, Forsman korostaa.
Urheilijoiden sosiaaliturva on herättänyt viime aikoina vilkasta keskustelua. Aihe ei kuitenkaan ole millään muotoa uusi ja on Forsmanillekin tuttu.
– Kyllä näistä on juteltu pelaajien kesken jo ennenkin. Mitä enemmän suomalaisia on joukkueessa ollut, sitä enemmän asiasta on yleensä joukkueen sisällä keskusteltu.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Megatähti Aleksander Ovetshkinille vastuuta
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Komarov hyökkää Leijonien ykkösketjussa – katso kentälliset
- Ranska ja Kanada 1-1 tasatilanteessa
- Ruotsi pitää oven auki NHL-pelaajille
- Hollanti puolivälieriin viime hetken osumalla