Aleksander Ovetshkinin ruuti ollut yllättävän märkää
Venäjän supertähti Aleksander Ovetshkinin odotettiin dominoivan Minskin MM-kisojen pistepörssiä. Toki hän onkin tilastossa korkealla – kuudentena – mutta lähinnä syöttöpisteidensä turvin.
Ovetshkin on kerännyt pelaamissaan kahdeksassa ottelussa tehot 3+7. Maaleja on siis tullut hänelle vaatimattomaan tahtiin.
Lisäksi on huomattavaa, että hyökkääjäkolossi teki maalinsa kisojen kolmessa ensimmäisessä ottelussaan Sveitsin, Suomen ja USA:n verkkoihin.
Ovetshkinilla on siis takanaan hänelle todella mittava viiden ottelun maaliton putki. Yrityksen puutteesta miestä ei voi syyttää, sillä hän on laukonut turnauksessa eniten, 42 kertaa.
Kisojen maalipörssiä johtaa Venäjän Viktor Tikhonov, joka on tehnyt seitsemän maalia. Laukauksia hänellä on puolet Ovetshkinin kutimäärästä.
LUE MYÖS:
- Kahdeksan pelaajaa ”Club sadassa”
- Mestarien liigan välieräjoukkueet selvillä
- Otto Virtanen suuren äärellä – turpiin tuli, mutta ei hävettävää
- Takaisku – yksi vetonaula poissa
- Nouseeko Barcelona? Miten käy Liverpoolin?
- Nikola Jokicilta jälleen uskomaton kausi
- SaiPa järjesti kiekkofaneille unelman – Tampereen paikallinen välierissä
- City hoiteli leiviskänsä, ensi viikonloppuna megaottelu
- Isossa Omenassa hiljainen kiekkokevät
- Rory McIlroy nappasi pokaalin ja miljoonia