Aleksander Barkov teki historiaa NHL-kauden avauksessa – liittyi Wayne Gretzkyn ja Jaromir Jagrin kerhoon

NHL-kausi pyörähti toden teolla käyntiin viime yönä. Suomalaisittain kausi sai heti vahvan startin.
Aleksander Barkov teki historiaa viime yönä, kun hän syötti yhden Floridan maaleista 6-4-voitossa Bostonia vastaan. Samalla Barkovista tuli NHL-historian kolmas pelaaja, joka on kirjauttanut kymmenenä peräkkäisenä kautena syöttöpisteen kauden kotiavauksessa. Samaan ovat aiemmin pystyneet ainoastaan Wayne Gretzky ja Jaromir Jagr.
Barkovin lisäksi muut suomalaiset pääsivät myös heti pisteille. Eetu Luostarinen sai heti maalitilinsä auki ja Anton Lundell kirjautti syötön. Bostonin maalissa Joonas Korpisalo torjui 29 kertaa.
Eeli Tolvanen sai maalitilinsä auki heti avausottelussaan, mutta Seattle hävisi kotonaan St. Louisille 2-3. Teuvo Teräväinen latasi Chicagolle maalin, mutta Utah nappasi 5-2-voiton historiansa ensimmäisestä NHL-ottelusta.
NHL:n viime yön tulokset:
Seattle-St. Louis 2-3
Florida-Boston 6-4
Utah-Chicago 5-2
Viaplay esittää kaikki NHL-ottelut suorina lähetyksinä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä