Aleksander Barkov jälleen pisteiden makuun – Eeli Tolvanen syöttelijänä

Aleksander Barkovin vahva vire sai jatkoa, kun hän sai täytettä pistepussiinsa. Eeli Tolvanen väläytteli myös syöttötaitojaan.
Barkov syötti yhden Floridan maaleista 5-1-voitossa St. Louisia vastaan. Kahdeksaan edellispeliin Barkov on merkkauttanut tehot 0+12. Barkovin kuiva maaliputki on kestänyt jo 10 ottelua.
Anton Lundell sai myös tililleen yhden syöttöpisteen. Voitto oli vahvavireiselle Floridalle jo kahdeksas peräkkäinen.
Seattle puolestaan kuittasi seitsemännen peräkkäisen voittonsa 5-2-voitolla Buffalosta. Tolvanen sai syöttöpisteen kahteen Seattlen maaliin.
Ainoana suomalaismaalintekijänä kunnostautui Matias Maccelli, kun Arizona voitti jatkoajalla Bostonin 4-3. Mikael Granlund syötti San Josen ainoan maalin 1-7-tappiossa Torontoa vastaan. Urho Vaakanainen syötti yhden Anaheimin maaleista ja Juuso Pärssinen sai syötön yhteen Nashvillen osumaan, kun Anaheim voitti 5-3. Juuse Saros torjui Nashvillen maalilla 28 kertaa.
Joonas Korpisalo ei pystynyt pysäyttämään Calgarya 30 torjunnasta huolimatta, kun Calgary otti 6-3-voiton.
NHL:n viime yön tulokset:
Toronto-San Jose 7-1
Buffalo-Seattle 2-5
Tampa Bay-Los Angeles 3-2 ja.
Islanders-Vancouver 2-5
Winnipeg-Columbus 5-0
Nashville-Anaheim 3-5
St. Louis-Florida 1-5
Chicago-Edmonton 1-2
Calgary-Ottawa 6-3
Arizona-Boston 4-3 ja.
Viaplay esittää kaikki NHL-ottelut suorina lähetyksinä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin