AC Oulu palaa Veikkausliigaan – murskavoitto MP:stä sinetöi nousun
Kuva: Juha Tamminen
AC Oulu ei jättänyt mitään sattuman varaan jalkapallon Ykkösen viimeisessä ottelussaan. Oululaiset tarvitsivat pisteen kotiottelustaan MP:tä vastaan, mutta eivät tyytyneet siihen, vaan ottivat murskaavan 6-0-voiton.
MP oli matkassa varsin varamiehisenä osan pelaajista sopimusten päätyttyä lokakuun lopussa. Matkaan mikkeliläiset olivat saaneet kuitenkin 14 pelaajaa ja joukkue taisteli sen minkä pystyi. AC Oulun tähtipelaajaksi nousi hattutempun viimeistellyt Loorents Hertsi.
Voitto merkitsi AC Oulun paluuta Veikkausliigaan kymmenen vuoden tauon jälkeen.
Samaan aikaan FC KTP haki FF Jarosta voiton maalein 3-2 ja tämä varmisti puolestaan kotkalaisten paikan Veikkausliigan karsinnassa. Vastaan asettuu TPS ja pelipäivät ovat 11. ja 14. marraskuuta. Yhteistulos ratkaisee ensi kaudella Veikkausliigassa pelaavan joukkueen.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan