2200 litraa olutta lahjoituksena käsidesin valmistukseen – tanskalaisseura kantaa kortensa kekoon koronaa vastaan
Kuva: Getty Images
Tanskan jalkapallon pääsarjaseura AGF on lähtenyt osaltaan tukemaan taistelua koronavirusta vastaan. Århusilaisseuran tapa ei kuitenkaan ole ihan tavanomaisin.
AGF on sopinut yhteistyöstä niin panimoyhtiö Royal Unibrewin kuin tislaamo Nordisk Brænderin kanssa. Seura lahjoittaa 2200 litraa olutta, joista kumppanit valmistavat käsidesiä.
– Olut pääsisi menemään vähän vanhaksi, jos se vain makaisi odottamassa. Sen sijaan että myisimme sen, tulee siitä nyt käsidesiä. Tällä tapaa se tulee yhtä lailla hyötykäyttöön, AGF:n kotistadionin Ceres Park & Arenan tapahtumapäällikkö Hanne Bisbo Stadsgaard sanoi Verdens Gangin mukaan.
Kaikkineen olutmäärästä saadaan valmistettua noin 150 litraa käsidesiä, joka tulee paikalliseen käyttöön koronaviruksen torjuntaan.
LUE MYÖS:
- Luca Doncic jäämässä rannalle – vetoomusta valmistellaan
- Tappara Hämeenlinnaan – kaikki sarjat jatkuvat
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas
- Veikkausliigaa uhannut katastrofi poistui
- Suomalainen kohuvalmentaja ulos MM-kisoista
- Janni Hussi sivuun kovista kisoista – paljasti syyn Instagramissa
- Italia karahti, Ruotsi nousi kuolleista