2200 litraa olutta lahjoituksena käsidesin valmistukseen – tanskalaisseura kantaa kortensa kekoon koronaa vastaan
Kuva: Getty Images
Tanskan jalkapallon pääsarjaseura AGF on lähtenyt osaltaan tukemaan taistelua koronavirusta vastaan. Århusilaisseuran tapa ei kuitenkaan ole ihan tavanomaisin.
AGF on sopinut yhteistyöstä niin panimoyhtiö Royal Unibrewin kuin tislaamo Nordisk Brænderin kanssa. Seura lahjoittaa 2200 litraa olutta, joista kumppanit valmistavat käsidesiä.
– Olut pääsisi menemään vähän vanhaksi, jos se vain makaisi odottamassa. Sen sijaan että myisimme sen, tulee siitä nyt käsidesiä. Tällä tapaa se tulee yhtä lailla hyötykäyttöön, AGF:n kotistadionin Ceres Park & Arenan tapahtumapäällikkö Hanne Bisbo Stadsgaard sanoi Verdens Gangin mukaan.
Kaikkineen olutmäärästä saadaan valmistettua noin 150 litraa käsidesiä, joka tulee paikalliseen käyttöön koronaviruksen torjuntaan.
LUE MYÖS:
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä
- F1-testit pyörähtivät käyntiin Bahrainissa – Valtteri Bottas pääsi vauhtiin
- Viaplayn dokumenttisarja ”Max Verstappen – New Ground” katsottavissa yksinoikeudella
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus