Zlatan Ibrahimovic mystisenä: “Synnyin vanhana ja kuolen nuorena”
Kuva: Getty Images
Zlatan Ibrahimoviv ei ole allekirjoittanut uutta sopimusta PSG:n kanssa, vaan hän on mitä ilmeisimmin siirtymässä muihin maisemiin. Ibrahimovic tuntee olevansa juuri nyt paremmassa iskussa kuin koskaan.
34-vuotias Zlatan haluaa kiihkeästi voittaa pokaaleja. Mestarien liigassa PSG:llä on tiukka paikka tiistaina, kun se kohtaa Manchester Cityn, joka haki viime viikolla Pariisista itselleen loistotuloksen, kun peli päättyi 2-2.
Zlatan on iskenyt huimat 39 maalia 42 ottelussa tällä kaudella ja tuntee olevansa elämänsä kunnossa.
– En ole koskaan ollut näin hyvässä iskussa, tuntuu todella hyvältä. Tähän kauteen lähtiessäni päätin, että olen vielä nuori. Olen syntynyt vanhana ja kuolen nuorena, Zlatan filosofoi UEFA:n nettisivuilla.
– Uskon että mentaalipuolen asioilla on paljon enemmän merkitystä, mitä moni edes kuvittelee. Olet yhtä nuori ja freesi kuin haluat olla. Olen mielestäni todistanut sen tällä kaudella. Ikä on todellakin vain numero.
Mestarien liigaa Zlatan ei ole koskaan voittanut. Se olisi ruotsalaislegendalle tärkeä meriitti.
– Pelaan vain mestaruuksista ja pokaaleista. Teen aina kaikkeni, uhraan kaiken, että voittaisimme. Voittaakseen on todellakin haluttava voittaa. Meidän joukkueessamme kaikki haluavat voittaa ja siksi olemme nyt siellä, missä olemme. Harjoittelemme ja valmistaudumme niin hyvin kuin pystymme. Pianhan tuo nähdään, miten meidän käy, Zlatan sanoi.
– Me olemme mielestämme parempi joukkue ja kokeneempi kuin City. Ja kokemuksella, jos millä, on juuri näissä peleissä valtavan suuri merkitys.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Megatähti Aleksander Ovetshkinille vastuuta
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Komarov hyökkää Leijonien ykkösketjussa – katso kentälliset
- Ranska ja Kanada 1-1 tasatilanteessa
- Ruotsi pitää oven auki NHL-pelaajille
- Seiska: Jere Karalahden naissotkuissa uusi käänne – ”Tapaamme hänet pian”