”Zico” Hjelm seuraa valmentajia
Kuva: Getty Images
Suomen A-maajoukkueen kunniakapteeni ja Tampere Unitedin aikanaan kolmeen Suomen mestaruuteen sekä yhteen Suomen Cupin voittoon johdattanut Ari ”Zico” Hjelm seuraa Brasilian MM-kisoissa tarkalla silmällä valmentajien toimintaa.
– En seuraa peliryhmityksiä, sillä kaikilla eri systeemeillä voi pärjätä. Seuraan enemmänkin sitä, koska ja miten valmentajat reagoivat, kun oma joukkue johtaa tai on häviöllä. Reaktio tulee aina jossain vaiheessa, se on varma, Hjelm sanoo.
Vuoden 2010 jälkeen päivittäisistä valmennustöistä sivussa ollut Hjelm pitää tulisieluisista ja tunteensa näyttävistä luotseista.
– Mielestäni valmentajan pitää elää pelissä mukana. Brasilian Scolari ei avausottelussa meinannut pysyä ruodussa. Saksan Joachim Löw eläytyy myös voimakkaasti, olin itsekin samanlainen, Hjelm sanoo.
Pelaajista omalla urallaan SM-sarjan maalikuninkuuden kertaalleen voittanut entinen hyökkääjä arvostaa eniten niin sanottujen isojen maalien tekijöitä.
– Brasilian Neymar ja Saksan Miroslav Klose ovat pelaajia, jotka tekevät tärkeitä maaleja, joilla pelit ratkaistaan. Se on aivan sama, kuka maalaa merkityksettömissä otteluissa, Hjelm sanoo.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Vatsatauti vaivaa Bayern-tähteä – Saksan maalivahti Manuel Neuer sivuun Italia-ottelusta
- Italialaislehti paljastaa: Niklas Moisander kuittaa puoli miljoonaa euroa enemmän kuin Perparim Hetemaj!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- 80 miljoonan floppi saa väistyä – Chelsealle huippuhankinta: ”Unelmani käy toteen”
- Arsenal ja Liverpool jäivät nuolemaan näppejään – Saksan maajoukkuetähti PSG-paitaan
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Bäckström hajosi, Washington murtui
- Chris Froome jälleen väkivahvan Sky:n ässänä Tour de Franceen