Yllättävä nimi nousemassa maailman parhaiten palkatuksi jalkapallovalmentajaksi
Kuva: Getty Images
Kiinalaisseura Guangzhou Evergrande on tarjonnut huikeaa palkkaa italialaiselle jalkapallovalmentajalle Marcello Lippille.
Italialaisen Corriere dello Sportin mukaan 68-vuotias luotsi on saanut tarjouksen, jonka hyväksyttyään hän saisi vuodessa 20 miljoonaa euroa, eli vajaat 400 000 euroa viikossa.
Tällä hetkellä maailman parhaiten palkattu päävalmentaja on englantilaisen Manchester Cityn Pep Guardiola. Hän tienaa vuodessa reilut 19 miljoonaa euroa.
Tällä hetkellä huipputarjouksen saanut Lippi on ilman valmentajapestiä. Hän on valmentanut Guangzhou Evergrandea vuosina 2012-2014 – silloin Italian maajoukkuetta ja Juventustakin urallaan valmentanut Lippi voitti kolmesti Kiinan mestaruuden.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- 80 miljoonan floppi saa väistyä – Chelsealle huippuhankinta: ”Unelmani käy toteen”
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Vatsatauti vaivaa Bayern-tähteä – Saksan maalivahti Manuel Neuer sivuun Italia-ottelusta
- Arsenal ja Liverpool jäivät nuolemaan näppejään – Saksan maajoukkuetähti PSG-paitaan
- Bäckström hajosi, Washington murtui
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Hymyltä viiltävä kuva-analyysi: Näin rallirakas Maisa Torpan rinnat ovat kehittyneet – katso topless-kuvat! (K-18)
- Italialaislehti paljastaa: Niklas Moisander kuittaa puoli miljoonaa euroa enemmän kuin Perparim Hetemaj!
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!