Yksi NHL:n suurimmista legendoista yhä katkera 43 vuoden takaisesta siirrosta: ”En ole päässyt siitä yli!”
Kuva: Getty Images
Yksi NHL:n suurimmista pelaajalegendoista Phil Esposito on kovassa paikassa tämän kevään pudotuspeleissä, sillä itäisessä konferenssissa on vastakkain kaksi seuraa – Tampa Bay Lightning ja Boston Bruins – joihin miehellä on yhä syvät tunnesiteet.
Esposito voitti Bostonissa kaksi Stanley Cupia, Hart Trophya ja Lester B. Pearson Awardia sekä pistepörssin viidesti. Hän kuitenkin oli perustamassa Tampaa 1990-luvun alussa, joten hän on sarjassa Tampan puolella.
– Synnytin Tampa Bay Lightningin. Oletko lojaali lapsillesi, hän kommentoi NHL.comille, kun mieheltä tiedusteltiin, kumpaako hän sarjassa kannattaa.
Esposito kertoi myös, että 43 vuoden takainen pelaajakauppa Bostonista New York Rangersiin kalvaa miestä yhä.
– En ole päässyt vieläkään siitä yli ja se harmittaa. Rakastin Bostonia ja en halunnut tulla myydyksi, hän sanoi NHL.comille.
Esposito on yhä NHL:n kaikkien aikojen pistepörssissä kymmenentenä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio